Vekselis - greitas būdas ir prasiskolinti, ir išsiieškoti skolą
Vekselis dar nuo tarpukario laikų Lietuvos žmonėms asocijavosi su didele baime prarasti turtą, būti išvaržytam. Vekselis - tai skolos dokumentas. Pasirašius vekselį, dažniausiai pas žmogų netrukus atvykdavo antstolis, kuris pradžioj primindavo apie skolą, o vėliau tas priminimas virsdavo į žmogaus turto išvaržymą.
Šiandien vėl girdime apie vekselius, jų protestavimą ir vykdomuosius raštus. Todėl ir nūdien žmonės į vekselius žiūri su pagarbia baime. Ar ta baimė yra atsiradusi dėl mūsų nežinojimo, ar ji iš tikrųjų yra pagrįsta? Ko gero, esama ir vieno, ir kito. Juo labiau, kad sovietų laikais vekselių nebuvo, ir mums neteko su jais susidurti. Taigi šiuo atveju mūsų patyrimas ir žinojimas yra labai menkas.
Apie vekselius, jų rūšis, protestavimo taisykles kalbamės ir aiškinamės su Notarų rūmų prezidiumo nariu, Klaipėdos 1-ojo notarų biuro notaru Mariumi STRAČKAIČIU.
- Vekselis, vekselis... Koks daiktas, ko vertas popierius yra tas vekselis?
-Vekselis yra vertybinis popierius. Jį išrašęs žmogus be sąlygų įsipareigoja sumokėti pinigų sumą vekselyje nurodytam asmeniui. Toks vekselis yra vadinamas paprastuoju.
- Ar tai reiškia, kad yra ir nepaprastųjų vekselių?
- Taip, yra vadinamieji įsakomieji vekseliai. Pagal juos vekselį išrašęs žmogus įsako kitam žmogui sumokėti skolą. Ši vekselių rūšis dėl savo sudėtingumo nėra populiari Lietuvoje. Daugiausia praktikoje susiduriama su paprastaisiais vekseliais.
- Tai gal plačiau pakomentuokite tuos paprastuosius vekselius...
- Tokį paprastą vekselį galima išrašyti ant paprasto popieriaus lapo arba nusipirkti blankus, kuriuos platina Finansų ministerija ir Lietuvos bankas. Norėčiau pabrėžti, kad vekseliuose būtinai turi būti rekvizitai, kaip antai: vekselio davėjo parašas, jo pavadinimas arba vardas, pavardė ir t.t.
- Tarkim, suėjus vekselyje nurodytam terminui, jį išrašęs asmuo, paprastai sakant, skolininkas, sako: pinigų neturiu! Ką tuomet turi daryti vekselio turėtojas?
- Tuomet jam, vekselio turėtojui, reikėtų kreiptis į notarą, kad šis vekselį protestuotų. Norint išvengti šios gaišaties ir valkios procedūros, tereikia pačiame vekselyje nurodyti, kad jis - neprotestuotinas.
- O kas toliau?
- Tuomet notaras surašo vykdomąjį dokumentą - vykdomąjį įrašą ir to pakanka, kad vekselio turėtojas galėtų kreiptis į antstolį. Tokiu būdu apeinamas teismas, efektyviai ir greitai atgaunamos skolos.
- Į ką reikėtų atkreipti dėmesį to žmogaus, kuris lengva ranka pasirašo vekselį? Kalbėdami mes akcentavome kreditoriaus, tai yra vekselio turėtojo interesus, bet su vekseliu visuomet yra susiję mažiausiai du žmonės - jo turėtojas ir davėjas. Kaip elgtis vekselio davėjui?
- Kaip ir kiekvieną dokumentą pasirašant, patariu galvoti. O pasirašant skolos dokumentus - ir ne tik vekselius! - labai reikia pagalvoti apie tai, ar tą skolą bus iš ko sumokėti. Jeigu kyla abjonių, geriau jokių įsipareigojimų neprisiimti.
- Kalbėjome, kad tik žmogus žmogui išrašo vekselį. O įmonės ar gali viena kitai išrašyti vekselį?
- Taip. Vekselius gali išrašyti ir fiziniai, ir juridiniai asmenys.