
Pirkėjų neįspėję apie tarakonus bute, galite netekti sandorio: privalote žinoti vieną svarbų dalyką

Nekilnojamojo turto (NT) brokeris Mantas Mikočiūnas socialiniame tinkle „Facebook“ atskleidė galbūt ne visiems žinomą faktą – butą su tarakonais parduoti galima, jei apie tai informuojamas pirkėjas ir šis faktas net nurodomas notarinėje sutartyje.
Iš sofos kampų išlindę „pasisveikino“ tarakonai
„Dar prieš kelias savaites maniau, kad tai bus paprasta klasikinė istorija apie buto pardavimui trukdančius jo nuomininkus – du mėnesius su jais mėginau suderinti fotosesijos dieną. Tačiau dienai išaušus, pamatėme tikrąją priežastį. Esu praėjęs daugybę butų ir kai sako „pas mus biškį netvarka“, mane sunku nustebinti. Tačiau šįkart, švelniai tariant nustebau“, – prisipažino M.Mikočiūnas. Jis rašė, kad gana naujas butas „protu nesuvokiamai“ nušnerkštas ir nugyventas: daiktai mėtosi, langai įskilę, baldai aplaužyti, o atsisėdus ant sofos... iš visų kampų ima lįsti tarakonai. „Kitame mieste gyvenantis buto savininkas dvejus metus pasitikėjo nuomininkais ir nesilankė bute. Pamatę tikrąją situaciją, su savininku sutarėme, kad butą pardavinėsime tik iškraustę nuomininkus, viską išvalę, išdezinfekavę ir, jei reikės, paremontavę. Šiuo metu net neįmanoma suprasti, ar pakaks tik atgremžti, ar reikės rimtesnio remonto“, – sakė M.Mikočiūnas. Jo teigimu, net ir tokiomis aplinkybėmis fotosesiją daryti susirinkę specialistai ją gali atlikti profesionaliai, bet tarakonai dėl to nedings. Kas toliau? „Pirmiausiai, ir man, ir pardavėjui sąžinė neleidžia tokį pardavinėti. O galiausiai, tai aprašo ir teisės aktai – ar žinojote, kad butą net ir su tarakonais pardavinėti galima, jei apie tai informuojate ir net nurodote notarinėje sutartyje?“ – klausė M.Mikočiūnas. 15min pasidomėjo, kaip tai įforminama sutartyse ir kodėl tai daroma?
Neįspėtas apie tai pirkėjas gali užginčyti sandorį
„Tai yra aplinkybė, kuri gali būti esminė pirkėjui darant sprendimą pirkti arba ne. Jeigu tokio punkto nėra, pirkėjas gali nesunkiai nuginčyti sandorį“, – 15min aiškino NT brokeris.
Pasak jo, notarinėje sutartyje tai skamba maždaug taip: „Pirkėjui yra žinoma, kad perkamame objekte yra aplinkybė apie kurią norima informuoti“. „Nesvarbu, ar tai kiauras stogas, ar sugedus santechnika, ar tarakonai“, – pridūrė M.Mikočiūnas.
Pirkėjas tikisi neįsigyti „katės maiše“
Lietuvos notarų rūmų prezidentas, Klaipėdos notaras Marius Stračkaitis antrino, kad įsigydamas būstą, pirkėjas turi teisėtų lūkesčių negauti „katės maiše“. „Notaro pareiga tvirtinant sandorį – išaiškinti šalims sudaromo sandorio esmę ir pasekmes bei patikrinti, kad pardavėjo perduodamas daiktas atitiktų teisinės kokybės kriterijus, t.y. ar savininko teisės nesuvaržytos hipoteka, areštu ir pan.“, – 15min komentavo M.Stračkaitis. Civiliniame kodekse nurodyta, kad pardavėjas privalo perduoti daiktą pirkėjui ir patvirtinti nuosavybės teisę į daiktą bei jo kokybę. Tad, pasak pašnekovo, pardavėjas turi užtikrinti tiek teisinę daikto kokybę, tiek fizinę daikto kokybę. Civiliniame kodekse numatyta, kad parduodamų daiktų kokybė turi atitikti sutarties sąlygas, o, jeigu sutartyje nėra nurodymų, – įprastus reikalavimus. „Laikoma, kad daiktai neatitinka kokybės reikalavimų, jeigu jie neturi tų savybių, kurių pirkėjas galėjo protingai tikėtis, t. y. kurios būtinos daiktui, kad jį būtų galima naudoti pagal įprastinę ar specialią paskirtį. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad pirkėjui suteikiama daiktų patikrinimo teisė – pirkėjas prieš mokėdamas ar prieš priimdamas daiktus turi teisę juos patikrinti“, – teigė M.Stračkaitis. Taigi, pasak jo, pardavėjas turi informuoti pirkėją apie daikto trūkumus, o pirkėjas turi teisę patikrinti perkamą daiktą. „Daikto trūkumų įvardijimas notaro tvirtinamoje sutartyje leis pardavėjui įrodyti, kad pirkėjas apie juos buvo informuotas“, – komentavo Lietuvos notarų rūmų prezidentas.