Paveldėto turto įregistravimą galima atidėti iki šių metų kovo, kol atpigs, rekomenduoja notarai
Mirus asmeniui, palikimą būtina priimti per tris mėnesius, tačiau nuosavybės registravimą galima atidėti iki kovo, kol atpigs registro teikiamos paslaugos, teigia notarai.
„Visą paveldėjimo procesą gerokai sutrikdė ne tik pandemija ir karantinas, bet ir Registrų centro nuo praėjusių metų spalio įvesta nauja kainodara, kuri dažnai keleriopai pabrangino paveldėto turto įregistravimą. Nors Vyriausybė savo nutarimu nusprendė, kad paveldėjimo atvejais turto registravimas atpigs, tai įvyks tik nuo kovo pradžios, o dabar tebėra tas „pereinamasis laikotarpis“, kai norint užregistruoti paveldėtą turtą, tai tebekainuoja brangiai. Mes, notarai, savo klientams patariame per nustatytą terminą – tris mėnesius nuo asmens mirties – priimti palikimą, tačiau paveldėtą turtą registruoti vėliau – nuo kovo, kai ši Registrų centro paslauga atpigs“, - sako Lietuvos notarų rūmų prezidentas, Klaipėdos notaras Marius Stračkaitis.
2020 metų spalio 1 d. įsigaliojo nauji valstybės įmonės Registrų centro paslaugų įkainiai, pagal kuriuos už nuosavybės teisės įregistravimą į kiekvieną daiktą, nepriklausomai nuo jo vertės, Registrų centrui reikia mokėti 17,19 Eur dydžio atlyginimą. Įvestas vienodas atlyginimas už nuosavybės teisės į bet kokios vertės daikto įregistravimą yra ypač jautrus klausimas regionuose, kur absoliučia dauguma atvejų Nekilnojamojo turto registre, be žemės sklypo ir gyvenamojo namo, dar būna įregistruota bent keletas ar net dešimtys objektų – ūkiniai pastatai, lauko virtuvės, malkinės, garažai, kiemo rūsiai, šiltnamiai, tvoros, lauko tualetai ir pan. Už nuosavybės teisės į kiekvieną iš jų įregistravimą sumokamas 17,19 Eur dydžio atlyginimas. Todėl nuosavybės teisės į paveldėtą turtą registravimas dažnai kainuoja kelis šimtus ar net tūkstančius eurų.
Kilus visuomenės nepasitenkinimui, praėjusios kadencijos Vyriausybė savo nutarimu pakoregavo Registrų centro įkainius, numatydama, kad nuo 2021 metų kovo 1 d. turto paveldėjimo arba dovanojimo atveju Registrų centrui už nuosavybės teisės į paveldėtus ar dovanų gautus susijusius daiktus (pavyzdžiui, gyvenamąjį namą ir ūkinius pastatus, šiltnamius ir pan.) registravimą bus mokamas atlyginimas kaip už vieną nekilnojamąjį daiktą.
„Kol Registrų centras ruošiasi įgyvendinti šią pakoreguotą kainodarą, rekomenduojame savo klientams, kuriuos ir be to užgriuvo artimo žmogaus netektis ir su tuo susiję rūpesčiai, karantino negandos, nešvaistyti pinigų. Palikimą būtina priimti laiku – per tris mėnesius po asmens mirties, o dėl paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo ir turto registravimo į notarą bus galima kreiptis vėliau“, - sako M. Stračkaitis. Jo teigimu, registruoti turtą nedelsiant reikia tik tuo atveju, kai norima iškart juo pilnai disponuoti, pvz., parduoti, įkeisti.