
Palikimas. Imti ar neimti?
Aną kartą, aptardami naująjį Civilinį kodeksą su notaru Mariumi Stračkaičiu, pabrėžėme, kad nuo šiol žmogus, norėdamas išsiskirti arba parduoti butą, galės tai daryti tik gavęs teismo leidimą.
Šiandien su Klaipėdos 1-ojo notarų biuro notaru Mariumi Stračkaičiu kalbėjomės apie daug kam rūpimą paveldėjimą pagal naują Civilinį kodeksą.
- Žmonės baiminasi, kad dabar, gaudami paveldėjimą, gali patekti į didelę nemalonę ir bėdą. Esą paveldėjęs sutrūnijusį garažą ir seną automobilį, kartu paveldi ir mirusiojo skolas, kurios gali būti šimteriopai didesnės už paveldėtąjį turtą. Beje, tokius samprotavimus pateikia ir patyrę teisininkai. Kaip visa tai Jums atrodo – ar tokia baimė pagrįsta?
- Aš žinau, kas taip iš patyrusių teisininkų samprotauja, bet tai nėra tiesa. Noriu štai ką pabrėžti: bet kokio palikimo visada galima atsisakyti. Beje taip buvo ir senajame civiliniame kodekse.
- Ar visuomet palikimo gavėjas, tai yra įpėdinis, žino, kad mirusysis turėjo skolų?
- Aišku, kad ne visada!
- Tuomet išeina, kad baisu imti palikimą. Juk gali į tokias skolas įlįsti,
kad keiksi tą minutę, kai susigundei menkaverčiu palikimu. Ką Jūs apie tai galėtumėt pasakyti?
- Seniau galiojusiame civiliniame kodekse buvo nustatyta, kad įpėdinio atsakomybė už palikėjo skolas apsiriboja paveldėtu turtu. Dabar pagal naująjį Civilinį kodeksą ta pati atsakomybė suprantama dvejopai. O būtent: absoliuti atsakomybė, kai įpėdinis atsako už palikėjo skolas visu savo turtu, ir ribota , t.y. kai atsakoma, kaip jau minėjau, tik paveldėtu turtu. Jeigu įpėdinis mano, kad palikėjas galėjo turėti skolų, kurios yra didesnės už paveldėtąjį turtą, tuomet yra dvi galimybės: visai palikimo atsisakyti arba jį priimti tik teisme sudarius turto apyrašą.
- Kas tai per dalykas ir su kuo jis valgomas, tas turto apyrašas ir kuomet jis sudaromas?
- Turto apyrašas – tai visas mirusiojo daiktų sąrašas, jo skolininkai ir kreditoriai. Sudarius tokį apyrašą, įpėdinio atsakomybė už mirusiojo skolas tuo turtu ir apsiriboja.
- Kiek žinau, anksčiau tokį turto apyrašą buvo galima pasidaryti pas notarą. Kodėl dabar prireikė teismo ir teismo antstolio?
- Iš savo patirties galiu pasakyti, kad notaras ne visuomet galėjo padaryti turto apyrašą. Jo, notaro, įpėdinis paprasčiausiai galėjo neįsileisti į aprašomą patalpą. Dabar teismo paskirtas antstolis turi žymiai didesnius įgaliojimus šį veiksmą atlikti. Prognozuoju, kad ši įstatymo norma tikrai bus įgyvendinta, ir įpėdinis negalės nuslėpti turto. Tokiu būdu bus apsaugoti ir įpėdinių, ir – pabrėžiu – kreditorių turtiniai interesai.
- Tad noriu paklausti paskutinį klausimą – imti ar neimti palikimą?
- Čia kiekvieno žmogaus laisva valia ir apsisprendimas. Aš, kiek sugebėjau, tai pabandžiau išdėstyti. Patys pagalvokit.