Notaro paslaugomis galima naudotis ir nuotoliu – tai bandančių mažuma, bet sutinka ir ne visi notarai
Nuo praėjusios liepos notarinius veiksmus galima atlikti ir nuotoliu, tačiau tokia galimybe pasinaudojo vos keli procentai notarų klientų. Notarų rūmų prezidentas sako, nėra tikslo taip pakeisti gyvo bendravimo, tačiau esą yra ir tokių notarų, kurie nuotoliu paslaugų neteikia.
Prienuose dirbanti notarė Rasa Vidžienė viena pirmųjų Lietuvoje paslaugas pradėjo teikti ir nuotoliu. Per metus gavo 135 užsakymus.
„Įpratę matyti notarą, kad jis apsivertęs popieriais ir tiesiog galva plyšo, tai dabar to nėra“, – pasakojo notarė.
Nustatant kliento asmens tapatybę notarai neseniai pradėjo naudoti dirbtinį intelektą. Notarė sako, sulaukusi naujų klientų iš užsienio.
„Nustato jo ne tik tapatybę, atsiunčia nuotrauką, bet ir pateikia duomenis, iš kokios gi šalies klientas jungiasi, tai teko bendrauti su klientais ir iš Tailando, iš Norvegijos, iš kitų užsienio šalių“, – sako Prienų rajono 2-ojo notaro biuro notarė R. Vidžienė.
Prienų gyventojas Darius Kulieša sako, sistema patogi. Ne kartą išbandęs paslaugą nuotoliu – tvirtinęs įgaliojimus. Svarsto, kad besinaudojančiųjų būtų daugiau, tik ne visi turi būtiną kvalifikuotą elektroninį parašą.
„Žmonės mažai naudoja tą parašą, iš esmės, dabar mobilus parašas labiau populiaru, gal komunikacijos mažai visuomenei, gal bijo tiesiog“ – sakė D. Kulieša.
Be to, kai kurių veiksmų nuotoliu dar negalima atlikti.
„Kaip dokumento nuorašo patvirtinimas, kadangi notarui fiziškai turi būti pateikiamas šio dokumento originalas, tai nuotoliniu būdu to nepavyktų padaryti, kol kas negalima atlikti apostilių elektroniniu būdu, kadangi ta pažyma siūnama fiziškai prie dokumento originalo“, – pabrėžė Vilniaus miesto 2-ojo notarų biuro asesorius Rimas Zaleckas.
Notarų rūmų duomenimis, dažniausiai nuotoliu tvirtinami užsienyje gyvenančių lietuvių įgaliojimai, tvarkomi paveldėjimo dokumentai, akcijų ar nekilnojamojo turto perleidimai. Ar veiksmas gali būti atliekamas nuotoliu, sprendžia pats notaras.
„Ateityje norėčiau, kad tas dirbtinis intelektas man pateiktų ir kitokius duomenis apie klientą. Pavyzdžiui, kad jis man pateiktų duomenis apie prisijungusio notarinio veiksmo kliento stresinę situaciją, stresinę būklę, taip pat, ar nėra paveiktas alkoholio, ar jis nėra paveiktas narkotikų“, – nurodė R. Vidžienė.
Nuo pernai liepos nuotoliu atlikti maždaug 5 tūkstančiai – tai yra 3-4 procentai – visų notarinių veiksmų. Latvijoje ir Estijoje įstatymui įsigaliojus anksčiau, – apie dešimtadalį visų notarinių veiksmų.
„Nuotoliniai notariniai veiksmai, notaro atliekami veiksmai yra ne alternatyva, ne pakaitalas atliekamiems notaro biure, o papildoma galimybė. Yra tokių notarų, kurie tokių notarinių veiksmų nuotolyje neatlieka, bet didžioji dauguma notarų šitą veiksmą atlieka“, – sakė Notarų rūmų prezidentas Marius Stračkaitis.
Nuo liepos notariniai veiksmai gali būti atliekami ir mišriuoju būdu, kai viena šalis prisijungia nuotoliu, o kita sandoryje dalyvauja notaro biure.