
Notarai skverbiasi į Registro centro erdvę
Nuo vakar nebėra būtina dėl nekilnojamojo turto sandoriui atlikti reikalingos pažymos vykti į VĮ Registro centro filialus. Šį dokumentą elektroniniu būdu už simbolinį mokestį nuo šiol gali užsakyti bei išspausdinti ir notarai.
Tačiau greta naujosios galios ir senoji tvarka. Tiek užsakant registre, tiek pas notarą pažymos kaina bus tokia pati.
Nepaisant to, jog dabar klientų nestokojantiems notarams padaugės darbo, o atlyginimų dydis nepakis, ši naujovė per laiką bus įdiegta visuose Lietuvoje esančiuose notarų biuruose. Mat to, pasak Klaipėdos miesto pirmojo notarų biuro notaro ir Lietuvos notarų rūmų prezidiumo nario Mariaus Stračkaičio, reikalauja Europos Sąjungos (ES) direktyvos.
"Notariato sistema ypač stipri yra Vokietijoje ir Olandijoje, - pasakojo M. Stračkaitis. - Būtent orientuojantis į pastarąją šalį, Lietuvos notarų darbe palaipsniui bus įdiegtos pažangiausios technologijos".
Klientų patogumui
"Ankstesnė tvarka buvo nepatraukli, nes varžė nekilnojamojo turto pardavėjus - jie turėdavo atvykti į Registro centrą mažiausiai tris kartus, - aiškino M. Stračkaitis. - O užsisakius pažymą, ji buvo rengiama septynias darbo dienas. Tiesa, už papildomą mokestį dokumentas būdavo paruošiamas ir per kelias dienas.
Pati pažyma nekilnojamojo turto sandoriui galiojo 30 darbo dienų, tad pasibaigus šiam terminui reikėdavo užsisakyti naują. Tai reiškia, jog žmogui vėl kelis kartus tekdavo eiti į registrą, pildyti specialias formas, o didžiausias nepatogumas - besidriekiančios eilės."
Pasak M. Stračkaičio, dabar nekilnojamojo turto savininkui, norinčiam gauti pažymą sandoriui, tereikės vienąkart, daugiausiai - du kartus sutartu laiku atvykti pas notarą.
Klientams, kurių dokumentai bus tvarkingi, minėtąją pažymą netolimoje ateityje bus galima išduoti net ir per valandą.
Notaras pastebi, kad nuo vakar įsigaliojusi naujovė ypač bus palanki verslo žmonėms, branginantiems savo laiką. Mat nuo šiol su nekilnojamuoju turtu susijusius formalumus Lietuvos gyventojai, kaip ir visi europiečiai, galės tvarkyti daug greičiau ir paprasčiau - iš anksto užsisakę visus reikiamus dokumentus gaus pas notarą.
Didesnė atsakomybė
M. Stračkaitis akcentavo, kad pagal naująją tvarką už nekilnojamojo turto dokumentus atsakys notaras.
"Susisiekę su nekilnojamojo turto registro centriniu duomenų banku mes turėsime įsitikinti, ar kliento turtas nėra areštuotas, ar jo savininkui netaikomas apribojimas disponuoti turtu, ar žmogus nėra nuslėpęs savo santuokos, vaikų ir t.t. Tačiau iš esmės niekas nepasikeis, nes visa tai mes darėme ir anksčiau. Nauja tik tai, kad notarams teks didesnė atsakomybė", - pasakojo pašnekovas.
Ateitis - elektroninei paslaugai
Beje, tai, jog notarai perima Registro centro pažymų išdavimo funkciją, yra tik viena iš naujovių. Iki 2007 m. sausio 1 d. Lietuva yra įsipareigojusi įgyvendinti vieną iš ES direktyvų, skelbiančių visuotinį elektroninės formos dokumentų pripažinimą ir naudojimą, įskaitant ir visų piliečių teisę gauti pageidaujamus dokumentus bei paslaugas elektronine forma.
Lietuvoje, kaip ir ES senbuvėse šalyse, ketinama sukurti elektroninį parašą, kad pirkėjas ir pardavėjas nekilnojamojo turto sutartį galėtų patvirtinti elektronine forma.
Neliks eilių
Tai, jog pažymas, būtinas nekilnojamojo turto sandoriams sudaryti, išduos ir notarai, nudžiugino Registro centro darbuotojus. Priežastis paprasta - nepaisant to, jog į šią įstaigą išsiimti pažymų ateis daug mažiau žmonių, pastaroji tarnyba nuostolių nepatirs. Mat klientas, gavęs iš notaro pažymą nekilnojamojo turto sandoriui sudaryti, už ją per banką susimokės registrui. Notarui už šią paslaugą teks minimali suma - nuo 5 iki 10 litų.
Todėl, atviravo notaras M. Stračkaitis, dalis teisės specialistų yra šiek tiek nepatenkinti naująja tvarka.
"Tačiau toks kai kurių notarų nusiteikimas - laikinas reiškinys, - pabrėžė pašnekovas. - Juolab kad ne tik Klaipėdos, bet ir kitų apskričių notarai aktyviai dalyvavo mokymuose, kuriuose buvo aiškinamas naujasis pažymų išdavimo mechanizmas. Notarų biurams ši naujovė nesuteiks konkurencinio pranašumo prieš Registro centrą - mes tik dirbsime naujoviškai. Savo darbe neišsiverstume be Registro centro duomenų bazės - tad esame ne konkuruojančios, o glaudžiai bendradarbiaujančios tarnybos."
Per savaitę - 600 klientų
Nuo praėjusių metų rudens eksperimento tvarka pažymų išdavimas elektroniniu būdu buvo vykdomas tik Vilniuje. O vien per kelias šių metų sausio savaites Vilniuje per notarus pažymas užsakė per 600 žmonių. Tai, pasak M. Stračkaičio, rodo, jog naujas darbo pobūdis iškart pasiteisino.
"Nemanau, kad Klaipėdos notarai iškart sulauks tokio klientų antplūdžio kaip sostinėje, - prognozavo pašnekovas. - Vilniuje - daug aktyvesnis gyvenimas ir rinka didesnė, o tai reiškia, kad ir turto sandorių sudaroma gerokai daugiau."
Išduodama tūkstančiai pažymų
2004 metais internetu Registro centre, turinčiame 11 filialų ir 39 skyrius visoje Lietuvoje, buvo užsakyta 52,94 tūkst. nekilnojamojo turto sandorių pažymų. 2003 m. jų buvo užsakyta 19,2 tūkst.
Pernai Registrų centras įregistravo 420 tūkst. turto objektų, parengė 331 tūkst. pažymų sandoriams.
Nuo šiol didžiausias darbo krūvis, išduodant klientams pažymas nekilnojamojo turto sandoriams, turėtų tekti notarams.
Pasaulio banko tyrimo duomenimis, nekilnojamojo turto registravimo išlaidos Lietuvoje sudaro vidutiniškai 0,9 proc. registruojamo turto vertės.