Nekilnojamąjį turtą registruosime greičiau
Visada reikėjo nemažai laiko įregistruoti įsigytą nekilnojamąjį turtą. Pirmiausiai pirkėjas valstybės įmonėje Registrų centre turėdavo užsakyti pažymą, po savaitės ją pasiimti ir eiti pas notarą įforminti nekilnojamąjį turtą. Po to – grįžti į Registrų centrą ir įregistruoti nekilnojamąjį turtą.
Tvarka supaprastinta
Nuo 2005 metų vasario 1 dienos supaprastinama nekilnojamojo turto registravimo tvarka. Skubantys gali kreiptis ne į Registrų centrą, bet į notarus. Notarai teiks nekilnojamojo turto registravimo paslaugas – už nedidelį mokestį patys internetu užsakys pažymą iš Registrų centro. Pasak Registrų centro vadovo Kęstučio Sabaliausko, naujovės esmė tai, kad fizinis klientų aptarnavimas perkeliamas į elektroninę sritį: “Kol kas centre darbo dėl to nesumažės,- sakė K.Sabaliauskas. - Dar neaišku, kada virtualioji sandorių sritis pasieks tokį lygį, kad būtų galima atsisakyti tikrinti duomenis.
Todėl išliks ankstesnė tvarka, kai klientas pats užsakydavo pažymas Registrų centre. Bendrame Registrų centro ir Lietuvos notarų rūmų projekte dalyvauja dauguma Lietuvos notarų. “Pagal naujus nuostatus už nekilnojamojo turto dokumentus atsako notaras. Susisiekęs su Registrų centru, nekilnojamojo turto duomenų bazėje notaras patikrins, ar paklausimo metu nekilnojamas turtas nėra areštuotas, ar turto valdytojų valdymo teisės nėra apribotos”,- sakė Notarų rūmų prezidentė Ona Adomavičienė. Notaras taip pat privalo patikslinti, ar pareiškėjas nenuslėpė duomenų apie sutuoktinį ir vaikus.
ES šalių pavyzdžiu
Kaip realiai veiks naujoji nekilnojamojo turto registravimo tvarka? Klaipėdos pirmojo notarų biuro notaras, Lietuvos notarų rūmų prezidiumo narys Marius Stračkaitis sakė, jog ilgainiui visa nekilnojamojo turto registracija bus pavesta notarams, nes to reikalauja Europos Sąjungos direktyvos. Iki 2007 metų pradžios Lietuva įsipareigojo įdiegti visapusišką elektroninį nekilnojamojo turto įforminimą, taip pat pripažinti kitus elektroninius dokumentus.
Elektroninis nekilnojamojo turto įforminimas truks kur kas trumpiau. Juk Registrų centro išduodamos pažymos galioja tik 30 dienų, todėl klientai priversti skubėti. Įforminant notarui, pažymos galiojimo laiko nebebus, nes notaras pats užklaus apie nekilnojamąjį turtą Registrų centro duomenų bazėje.
Žengti pirmieji žingsniai
Pirmasis žingsnis elektroninėje nekilnojamojo turto duomenų perdavimo sistemoje, kaip prisimena M.Stračkaitis, žengtas 2001 metų liepą, įsigaliojus Civilinio kodekso pokyčiams. Tada notarai žymas apie nekilnojamojo turto perleidimą pradėjo perduoti elektroniniu būdu. Klientai atlikdavo 6 veiksmus: a) ateidavo į Registrų centrą ir užsakydavo dokumentus, b) vėliau juos pasiimdavo, c) ateidavo pas notarą, aptardavo dokumentų turinį, d) po to ateidavo jų pasiimti, e) eidavo į Registrų centrą registruoti pirkinio, f) pasiimdavo galutinį nuosavybės dokumentą.
Dabartinė naujovė – vaizdžiai tariant, antrasis žingsnis, kai nekilnojamojo turto pažymą elektroniniu būdu išduoda ir tikrina notaras. Dabar klientai gali sutaupyti laiko ir atlikti tik 4 veiksmus, kai nebereikia pirmiausiai eiti į Registrų centrą, užsakyti dokumentų, o vėliau jų pasiimti (tai yra nereikia atlikti a ir b veiksmų).
Trečiasis žingsnis bus žengtas po kelerių metų, iki 2008-ųjų - tada nuosavybės registravimas ir duomenų perdavimas bus atliekami elektroniniu būdu. Klientams reikės atlikti tik du veiksmus d ir e, tai yra visus dokumentus užsakyti notarui, o paskui juos pasiimti.
Paslauga brangs simboliškai
Nekilnojamojo turto pažymų gavimas tarpininkaujant notarui dabar kainuos 5-10 Lt brangiau nei ankstesnė procedūra. Mokėti bus galima banke arba elektroniniu būdu.
Kaip praktiškai notarai tarpininkaus įforminant nekilnojamąjį turtą? Ar notarai pasirengę priimti didelį lankytojų srautą? Pasak M.Stračkaičio, svarbiausia, kad klientai turėtų visus dokumentus, kad netektų grįžti dėl kokio nors popierėlio. Klientai, iš notaro gavę sandorio sudarymo pažymą, už ją banke sumokės tam pačiam Registrų centrui.
M.Stračkaičio nuomone, ši naujovė nesukels konkurencijos tarp kadastro ir registro specialistų bei notarų, nes darbo pakaks visiems. Eksperimento metu sostinėje notarų išduotos pirmosios 600 pažymų parodė, kad klientams naujovė patiko”,- teigė M.Stračkaitis.