
Lietuvos notarų paslaugos yra vienos pigiausių Europos Sąjungoje
Teisingumo ministerijai ir Notarų rūmams pradėjus diskutuoti dėl naujovių, kurios turėtų pagerinti klientų aptarnavimą notarų biuruose, žmonės pradėjo daugiau domėtis notarų darbo specifika. Kokias pareigas atlieka notarai, bei apie šios specialybės ypatumus “Klaipėdos” skaitytojams pasakoja Lietuvos notarų rūmų viceprezidentas, Klaipėdos notaras Marius STRAČKAITIS.
Kokias funkcijas atlieka notarai ir kam reikalinga ši profesija?
Notarai yra teisininkai, atliekantys valstybės pavestą funkciją – juridiškai tvirtina įvairius sandorius, sutartis, dokumentus bei jų kopijas. Notaro parašu ir antspaudu patvirtinti dokumentai bei sutartys liudija jų tikrumą, atitikimą įstatymams, kliento interesus.
Šiuo metu notarai atlieka apie 50 teisinių veiksmų. Dažniausiai į notarus kreipiamasi dėl įgaliojimų atlikti kokį nors veiksmą tvirtinimo, dokumentų nuorašų ir išrašų, vertimų iš vienos kalbos į kitą bei parašų dokumentuose tikrumo liudijimo, perkant, parduodant ir dovanojant kilnojamąjį ar nekilnojamąjį turtą, sudarant testamentus ar siekiant gauti palikimą, steigiant naujas įmones, įstaigas ir organizacijas.
Kaip tampama notaru?
Notarus skiria ir atleidžia teisingumo ministras. Notarai į pareigas paskiriami laimėję viešą konkursą, išlaikę kvalifikacinį egzaminą ir atlikę darbo praktiką. Notaru gali tapti tik aukštąjį teisinį išsilavinimą ir nepriekaištingą reputaciją turintys asmenys.
Prieš pradėdamas darbą notaras duoda priesaiką ir įsipareigoja sąžiningai ir nešališkai atlikti pareigas. Kadangi notarai atlieka valstybės deleguotas funkcijas, jiems draudžiama tarpusavyje konkuruoti.
Kiek Lietuvoje yra notarų?
Šiuo metu daugiau kaip 200 notarų biurų dirbo apie 240 notarų. Nors jų po truputį daugėja, kai kuriuose miesteliuose neatsiranda pakankamai norinčių dirbti šį darbą. Notarų skaičių ir jų veiklos teritoriją nustato teisingumo ministras.
Ar seniai atsirado ši profesija?
Viduramžiais faktines notarų pareigas atlikdavo raštininkais dirbę vienuoliai, vėliau – valstybės raštininkai. Lietuvai esant Rusijos sudėtyje Notariato įstatymas priimtas 1866 m. XIX a. Pabaigoje Vilniuje dirbo 4 notarai.
Tarpukaryje notarai buvo laikomi valdininkais be algos, nes ją užsidirbdavo patys. Sovietmečiu notarai buvo paversti valstybinės sistemos darbuotojais, išlaikomais iš biudžeto. Lietuvai iškovojus nepriklausomybę, notariato sistema pertvarkyta pagal vakarietišką modelį.
Kas kontroliuoja notarų veiklą?
Šias funkcijas atlieka Teisingumo ministerija ir notarų savivaldos organizacija – Notarų rūmai. Ministras pasirašinėja notarų darbą įtakojančius įsakymus, stebi notarų biurų veiklą. Notarų rūmai užsiima notarų veiklos koordinacija, kvalifikacijos kėlimu, atestacija. Notarų rūmai prižiūri, kaip notarai atlieka savo funkcijas, laikosi profesinės etikos reikalavimų, teikia pasiūlymus, kaip gerinti klientų aptarnavimą.
Notarų tarnybinius ir profesinės etikos nusižengimus kontoliuoja Notarų garbės teismas. Nustačius pažeidimą, notarui gali būti skiriamos įvairios nuobaudos, tarp jų ir siūlymas atleisti notarą iš pareigų.
Kokius įsipareigojimus notarai prisiima prieš klientus?
Notarai savo įgaliojimus vykdo nepaisydami valdžios institucijų įtakos ir paklūsta tik įstatymams. Jie privalo užtikrinti visų atliekamų notarinių veiksmų slaptumą.
Pažymos ir dokumentai išduodami tik asmenims, kuriems buvo atliekami notariniai veiksmai, ir jų įgaliotiniams. Vienas iš tvirtinamų dokumentų egzempliorių visuomet paliekamas saugoti notarų biure, todėl ten bet kada galima gauti dublikatą.
Notarai draudžia savo profesinę civilinę atsakomybę dėl žalos, kurią gali padaryti klientui atlikdami notarinius veiksmus, o padarytą žalą, vykdant profesinę veiklą, atlygina draudimo kompanija.
Ar notaras gali atsisakyti suteikti paslaugą?
Notarai negali tvirtinti ir liudyti dokumentų, kuriuose yra ištaisymų, prirašymų, užbrauktų žodžių ir kitų neaptartų taisymų, taip pat pieštuku parašytų dokumentų.
Notaras privalo atsisakyti atlikti notarinį veiksmą, jeigu jis prieštarauja įstatymams, pripažintoms visuotinėms moralės ir etikos normoms arba yra žalingas vienai iš sandorio pusių.
Kaip skaičiuojamas atlygis už notaro darbą?
Už notarinio veiksmo atlikimą ir kitas paslaugas notaras ima atlygį, kurį suderinusi su Finansų ministerija nustato Teisingumo ministerija. Šiuo metu galiojantys įkainiai nustatyti 1996 m. ir yra vieni mažiausių tarp Europos Sąjungos valstybių. Pavyzdžiui, Lietuvoje parašo paliudijimas kanuoja vos 3 litus, o kai kuriose Vakarų Europos valstybėse iki 130 eurų.
Atlyginimo dydis turi garantuoti notaro pajamas, kurios leistų jam būti ekonomiškai nepriklausomam, sudaryti geras klientų aptarnavimo sąlygas, įdarbinti reikalingus darbuotojus ir turėti gerai techniškai aprūpintą biurą. Dalis atlyginimo mokesčių pavidalu atitenka valstybei.
Kokias naujoves notarų klientai pajus artimiausiu metu?
Šiuo metu kaip tik aptariama kaip tobulinti notarų veiklą reguliuojančius teisės aktus. Šiais pakeitimais siekiama pagerinti klientų aptarnavimą notarų biuruose, sudaryti galimybes notarams teikti naujas pasalugas. Kol kas aišku, kad kitais metais nuo 30 iki 40 valandų per savaitę bus pailgintas privalomas klientų priėmimo notarų biuruose laikas.