
Kaip vaikas važiuoja į užsienį
Pasaulis šiandien tapo atviras Lietuvai, tad po jį keliauja ne tik suaugę, bet ir vaikai. Valstybė yra nustačiusi tvarką, kaip vaikai, nesulaukę 18 metų, gali išvykti į užsienį be tėvų arba vyksta su vienu iš tėvų. Apie tai ir bus šįsyk aiškinamasi.
Jeigu vaikas gyvena su abiem tėvais ir vyksta į užsienio valstybę su vienu iš jų, Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams pateikiamas antrojo iš vaiko tėvų sutikimas, kad vaikas laikinai išvyktų.
Jeigu vaikas, kuris gyvena su abiem tėvais, į užsienio valstybę vyksta vienas, Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams pateikiamas abiejų tėvų sutikimas, kad vaikas laikinai išvyktų.
Sutikime parašo tikrumas turi būti paliudytas notaro arba Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos pareigūno.
Sutikime turi būti nurodyta: vaiką lydėti įgaliotas asmuo; vaiką lydėti įgalioto asmens paso duomenys (nuo 2003 m. sausio 1 d. Lietuvos Respublikos piliečio paso, asmens tapatybės kortelės arba kito asmens tapatybę patvirtinančio dokumento duomenys); sutikimo galiojimo laikas.
Mes kalbėjome apie šeimas, kuriose tėvai gyvena santuokoje. Bet dažnukart tėvai būna išsituokę. Kaip tokiais atvejais vaikui išvykti iš Lietuvos ?
Antrojo iš tėvų sutikimo nereikia, jeigu vaikas vyksta į užsienio valstybę su tuo iš tėvų, su kuriuo teismas yra nustatęs vaiko gyvenamąją vietą. Tokiu atveju Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams pateikiama teismo sprendimo dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo kopija.
Antrojo iš tėvų sutikimo nereikia ir tuomet, kai vaikas vyksta į užsienio valstybę su tuo iš tėvų, su kuriuo teismas nėra nustatęs vaiko gyvenamosios vietos, tačiau su juo vaikas gyvena daugiausia. Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams pateikiamas savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnybos raštas, kuriuo patvirtinama, kad vaikas gyvena daugiausia su tuo iš tėvų , ir šio rašto kopija. Rašte turi būti nurodytas jo galiojimo terminas.
Be antrojo tėvo sutikimo vykstama ir tuomet, kai vienas iš tėvų įstatymo nustatyta tvarka pripažintas nežinia kur esančiu, neveiksniu, miręs, duomenys apie jį neįrašyti į vaiko gimimo įrašą ar panašiai. Tokiu atveju Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams pateikiamas šį faktą patvirtinantis dokumentas (mirties liudijimas, teismo sprendimas, vaiko gimimo liudijimas ar kt.) ir jo kopija.
Jeigu vaikui vykstant į užsienio valstybę reikia antrojo iš tėvų sutikimo, tačiau jis sutikimo negali duoti dėl objektyvių priežasčių arba neduoda be pagrindo, vienas iš tėvų prašymu raštu įformintą sutikimą, kad vaikas laikinai išvyktų, gali duoti savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnyba.
Dažnu atveju žmonėms tokia tvarka atrodo nereikalinga ir biurokratinė, tačiau ja siekiama, užtikrinti vaikų teises. Visų pirma – kad be vaiko ir jo tėvų valios jis nebūtų išvežtas iš Lietuvos. Kaip ten bebūtų, vaikų prekyba - šiandien pelningas verslas.