Išlaikymas iki gyvos galvos
Išlaikymas iki gyvos galvos
Parašykite apie sutartis perleisti namus ar žemę asmenims, kurie sutinka seną žmogų išlaikyti iki gyvos galvos. Ką daryti, kad neapgautų?
J.Bernotienė, Panevėžio r.
Sutartimi dėl turto perleidimo išlaikyti iki gyvos galvos perleidėjas perduoda kitam asmeniui (įgijėjui) nuosavybėn savo nekilnomąjį turtą ar jo dalį, o pastarasis įsipareigoja teikti jam iki mirties materialinį aprūpinimą natūra. Perduoti turtą pagal šią sutartį gali tik dėl amžiaus ar sveikatos būklės nedarbingas asmuo.
Koks gi tai asmuo? Tai gali būti pensininkai, taip pat I, II ir III grupės invalidai. Asmuo, kuris gauna turtą pagal minėtą sutartį, įsipareigoja teikti materialinį aprūpinimą, gyvenamąsias patalpas, taip pat maistą, drabužius ir t.t. pagal susitarimą.
Įsidėmėtina tai, kad ši sutartis nėra pirkimo ir pardavimo sutartis. Jos esmė – ne pinigai, kaip būna pirkimo ir pardavimo sutartyje, o pagalba senam ar ligotam asmeniui. Ši sutartis iš esmės skiriasi ir nuo dovanojimo sutarties. Dovanojimo sutartis yra besąlygiška sutartis, todėl joje nurodyti sąlygą, pavyzdžiui „slaugyti sergantį“ – negalima.
Įgijėjas, gavęs turtą su sąlyga išlaikyti iki gyvos galvos, negali to turto perleisti kitam. Kitaip tariant, kol gyvas perleidėjas, to turto - tarkim, namo, negalima nei parduoti, nei dovanoti, nei įkeisti, nei išmainyti.
Gali atsitikti, kad tas nekilnojamasis turtas astiktinai žūva. Sakykim, neduokdie, namas sudega. Bet tai neatleidžia įgijėjo nuo šia sutartimi prisiimtų įsipareigojimų.
Koks turtas gali būti perleistas su sąlyga išlaikyti iki gyvos galvos? Įstatymas šia sutartimi leidžia perleisti tik nekilnojamąjį turtą – žemę, butą, namą (namo dalį). Šia sutartimi negalima perleisti nei automobilio, nei laivo.
Žemė, kuri visame pasaulyje yra laikoma vertingiausiu nekilnojamuoju turtu, sovietmečiu Lietuvoje buvo išimtinė valstybės nuosavybė, todėl disponavimas ja tarp savininkų, kuriais dabar tapo fiziniai asmenys, vis dar neįgijo plataus masto. Tačiau Žemės įstatymo, priimto 1994 m. balandžio 26 d. 16 str., reglamentuojanti žemės perleidimo sutarčių turinį ir sąlygas, nustato, kad žemės perleidimo sutartyje su sąlyga išlaikyti iki gyvos galvos turi būti nurodyta perleisto žemės sklypo valdymą bei disponavimą ribojanti sąlyga, sutarties galiojimo metu negalima perleisti žemės trečiajam asmeniui.
Kadangi nuosavybės teisės į nekilnojamąjį turtą (taip pat žemę) šiuo metu grąžinama daugiausia senyvo amžiaus žmonėms, turto (žemės) perleidimo su sąlyga išlaikyti iki gyvos galvos sutartys tampa labai aktualios, gaila tik, kad ne visi žemės savininkais tapę asmenys sugeba pasinaudoti įstatymų suteiktomis galimybėmis ir neretai skuba atsikratyti žemės, kurios dirbti nebepajėgia: ją parduoda, dovanoja ir pan.
Sutartis dėl turo perleidimo su sąlyga išlaikyti iki gyvos galvos turi būti sudaryta tik notariškai. Ką tai reiškia? Ogi tai, kad ji, sudaryta namuose ir nepatvirtinta notaro, negalioja.
Gali atsitikti taip, kad turto įgijėjas (asmuo, kuris gavo turtą) miršta. Tuomet ši sutartis pasibaigia ir įgijėjo gautas turtas grąžinamas perleidėjui (buvusiam savininkui).
Antra vertus, abiejų šalių susitarimu ši sutartis gali būti bet kada nutraukta.
Ji nutraukiama irgi notariškai.
Gyvenime būna ir tokių atvejų, kai šią sutartį pageidauja nutraukti viena šalis, pavyzdžiui:
1) perleidėjas – jeigu įgijėjas nevykdo sutartimi prisiimtų pareigų, sakysime, ligotą žmogų įgijėjas blogai maitina, neprižiūri.
2) įgijėjas – jeigu dėl nepriklausančių nuo jo aplinkybių materialinė jo padėtis tiek pasikeitė, kad jis nebegali teikti perleidėjui sutarto išlaikymo arba jeigu perleidėjui visiškai grįžo darbingumas.
Kaip šios sutartys nutraukiamos? Jeigu abi šalys geranoriškai sutinka, tokią sutartį nutraukia
notaras, jeigu nesutinka viena iš sutarties šalių, tuomet ginčą nagrinėja teismas.
Nutraukus sutartį, turtas grąžinamas perleidėjui (buvusiam savininkui). Jei šio turto jau nėra, atlyginama jo vertė. Perleidėjo išlaikymo išlaidos, kurias turėjo įgijėjas iki sutarties nutraukimo, neatlyginamos.
Išsamesnę konsultaciją galima gauti bet kuriame notarų biure.
Vaiva Stračkaitienė