
Gyvenimas kartu ir atskirai
Kaip jau buvome užsiminę, skaitytojus laibai domina nuo liepos 1 d. turintis įsigalioti naujasis Civilinis kodeksas, kartu ir jo trečioji knyga, skirta šeimai.
Praėjusį kartą kalbėjome apie vedybų sutartį, o šiandien aptarsime bendrą gyvenimą neįregistravus santuokos, apie kurią žmonės paprastai sako: gyvena susidėję. Taigi, jeigu vyras ir moteris įregistruoja savo partnerystę taip, kaip bus nustatyta naujajame Civiliniame kodekse, ir bendrai gyvena neįregistravę santuokos ne mažiau kaip vienerius metus, sugyventinis be kito sugyventinio sutikimo negali perleisti bendrai įgyto turto.
Kas yra santuoka, be abejo, visi skaitytojai gerai žino. O partnerystė, realiai egzistuojanti, ir šiandien teisiškai nebuvo įvardinta ir reglamentuota. Paprastais žodžiais sakant, partnerystė – tai gyvenimas kartu nesudarius santuokos.
Pagal šiandien Lietuvoje galiojančią tvarką nėra galimybės įregistruoti partnerystę. Kartu gyvenantys sugyventiniai savo turtu naudojasi, jį valdo ir juo disponuoja kaip kas išmano. Sugyventiniams išsiskyrus, jų turtas yra nedalijamas, nes yra kiekvieno nuosavybė. O naujasis Civilinis kodeksas apribos sugyventinio teisę perleisti bendrai įgytą turtą. Jeigu, tarkim, vienas iš sugyventinių sudaro sandorį, nuslėpęs nuo sugyventinio, tas sandoris gali būti pripažintas negaliojančiu.
Skaitytojams gali kilti klausimas: kaip suprasti bendrai naudojamą turtą?
Bendri naudojamas turtas yra bendrai įgytas gyvenamasis namas ar butas, kurį sugyventiniai naudoja bendrai gyvendami. Taip pat, jeigu sugyventiniai išsinuomoja butą ar namą, kuriame bendrai gyvena, nuomos teisė irgi tampa bendra. Tas pat pasakytina apie baldus ar kitus namų apyvokos daiktus, kuriuos sugyventiniai taip pat naudoja bendrai. Jeigu turtas naudojamas laisvalaikiui – tarkim, sodas, sodo namelis ir t.t., šitas turtas nelaikomas bendru turtu.
Būna gyvenime tokių atvejų, kai dėl įvairių aplinkybių gyvenimas kartu tampa neįmanomas. Tuomet sutuoktiniai pagal naująjį Civilinį kodeksą galės prašyti teismą įregistruoti gyvenimą skyrium. Kokių niuansų šis gyvenimas turi?
Kai teismas priima sprendimą dėl gyvenimo skyrium, baigiasi sutuoktinių bendras gyvenimas, tačiau kitos sutuoktinių teisės ir pareigos išlieka. Teismas gali priteisti išlaikymą sutuoktiniui, dėl kurio kaltės buvo pradėtas gyvenimas atskirai, jeigu toks išlaikymas kitam sutuoktiniui reikalingas. Beje, teismas priteis tokį išlaikymą tik tada, jeigu apie tai nieko nebuvo kalbama vedybų sutartyje.
Verta paminėti, kad gyvenimas atskirai baigiasi tuomet, kai sutuoktiniai vėl pradeda gyventi kartu.
Jeigu sutuoktiniai atskirai gyvena daugiau kaip vienerius metus, bet kuris iš jų gali reikalauti santuoką nutraukti.