
Ką reikėtų žinoti nekilnojamojo turto pardavėjams ir pirkėjams. Kaip pasiruošti galutinei pirkimo pardavimo sandorio procedūrai?
Dažnai spaudoje skelbiami pranešimai apie parduodamą arba ketinamą pirkti nekilnojamąjį turtą – miestų ir kaimų žemės sklypus, gyvenamuosius namus, sodo namelius, butus, garažus, ūkinės ir komercinės paskirties statinius arba patalpas. Dalis šio turto savininkų mėgina savarankiškai susitvarkyti visus dokumentus, kiti naudojasi nekilnojamojo turto agentūrų, o kai kurie iš jų ir įvairių firmų, bendrovių, atsitiktinių asmenų paslaugomis. Kaip jie besielgtų, nekilnojamojo turto pirkimo ir padavimo procesas – ilgoka įvairių normatyvinių bei juridinių veiksmų grandinė, neretai abiem nepatyrusioms, bet sandorio besąlygišku skaidrumu suinteresuotoms pusėms kelianti nemažai įvairių klausimų arba nenumatytų rūpesčių.
Svarbiausius šio proceso ypatumus žurnalistas Alfonsas Pipiras aptarė su kompetetingais uostamiesčio specialistais.
KAIP PASIRUOŠTI GALUTINEI PIRKIMO IR PARDAVIMO SANDORIO PROCEDŪRAI?
Kaip sakė Klaipėdos pirmojo notarų biuro notaras Marius Stračkaitis, jei turto savininkas arba jo pirkėjas pasitiki savo juridinėmis žiniomis, turi patyrimo ir pakankamai laisvo laiko, gali ir patys tvarkyti visus dokumentus savarankiškai. Tačiau finansiškai pajėgiems asmenims jis patarė naudotis profesionalių agentūrų paslaugomis.
Kokie dokumentai būtini nekilnojamojo turto perleidimui? 1. Pažyma iš Žemės ir kito nekilnojamojo turto kadastro ir registro valstybės įmonės. 2. Nuosavybės teises į turtą įrodantys dokumentai (pirkimo-pardavimo, mainų, dovanojimo sutartys, paveldėjimo teisės liudijimas, pardavimo varžytinėse aktas, statinio priėmimo naudoti aktas ir t.t.). 3. Žemės sklypo nuosavybės dokumentai. 4. Pažyma iš Žemės ir kito nekilnojamojo turto kadastro ir registro valstybės įmonės žemės sklypo pirkimui arba pardavimui. 5. Žemės sklypo planas. 6. Pažyma iš teismo, jei perleidžiama gyvenamoji patalpa ir perleidėjas turi nepilnamečių vaikų. 7. Pažyma iš butų ūkį eksploatuojančios bendrovės apie tai, kad perleidėjas neturi įsiskolinimų už buto komunalines paslaugas, kitas buto eksploatacines išlaidas. 8. Pas notarą turi ateiti turto savininkas ir jo sutuoktinis (ė) su pasais. Jei perleidėjas išsituokęs – būtinas ištuokos liudijimas. O jeigu turtą jis įsigijo iki santuokos, notarui pateikia sutuoktuvių liudijimą.
Anot Mariaus Stračkaičiu, šis dokumentų sąrašas negali būti suvokiamas kaip galutinė teisinė išvada. Atlikdamas dokumentų teisinį tyrimą ir atsižvelgdamas į konkrečias turto pirkimo-pardavimo sutarties aplinkybes, notaras gali pareikalauti ir kitų šiame sąraše nenumatytų dokumentų.